Alanyagroup.com: Antalya Alanya Transfer

Alanyagroup.com: Antalya Alanya Transfer

“Attalos Yurdu” medlulına mevrut Antalya, II. Attalos aracılığıyla kurulmuş bir liman kentidir. Bergama Krallığı’nın sona ermesiyle bir süre özgür halde bulunan kent, vakit kaybetmeden ardından korsanların eline güzeştetir. M.Ö. 77’bile Bey Servilius Isauricus aracılığıyla Roma topraklarına berklmış ve M.Ö. 67’bile Pompeius’un donanmasına üs olmuştur. M.S. 130’da Hadrianus’un Attaleia’yı görüşme etmesi ile şehrin vürutmesi sağlamlanmıştır. Bizans egemenliği esnasında piskoposluk merkezi olan kent, son olarak Türklerin hakimiyetine girmiş ve yüce bir inkişaf göstermiştir. Meydana getirilen arkeolojik kazılara bakılırsa Antalya ve çevresinde, hasetmüzden 40 bin sene önce dahi insanların yaneşeliığı ortaya çıkmıştır.

Mustafa Kemal Atatürk’ün ” Hiç şüphesiz ki Antalya, dünyanın en dobra yeridir” dediği şehre götürüyoruz şimdi sizi. Her sene milyonlarca otokton ve yabancı turiste aşiyan sahipliği karşılayıcı Antalya, tarihi ve kültürel turizme nazarıitibar duyanlar karınin tam bir gezim cenneti! Tarih boyunca dayanıklı çok medeniyete aşiyan sahipliği karşılayıcı bu nadide kent, beyaz bayraklı plajları ile bile olabildiğince popüler. Antik kentleri, kendine has lezzetleri, etkileyici dokusu ve masmavi denizi ile Antalya’da gezebileceğiniz birbirinden dobra 13 yeri sizin karınin listeledik. şayet siz bile yaz tatili karınin bir Akdeniz kentinin tadını çıkarmak istiyorsanız gezi çekimınıza bu bölgeleri eklemenizi salık ediyoruz. İşte birbirinden dörtköşe Antalya rotaları…

Antalya seyahatinizde sizi mukabillayacak ilk önem Kaleiçi. Bergama İmparatorluğu ile bile hızlı bir şekilde büyüyen ve ivme kaydeden Kaleiçi, ardından belirli bir süre korsanların idaresinde yönetilmiş. Roma İmparatorluğu’nun şehri ele geçirmesinin ardından bölgede önem saha surlar vâsiletilmiş ve bölgedeki liman, ticari anlamda önemli bir konuma yükselmiştir. Tekrar bu dönemlerde Hadrian (Hadrianus), Attaleia’yı görüşme etmiş ve Antalya’nın popüler Üç Bapları kurma edilmiş. Tek sokaklarını gezmenin bile çok dörtköşe olduğu Kaleiçi, tarihi dokular arasında gezmekten hava alanlar karınin adeta biçilmiş kaftan. Yürüyüş rotanızda rağmenıza çıkacak olan Osmanlı, Bizans ve Selçuki izleri ile tarihe yol edebilir ve usul kenarlarındaki hediyelik eşya dükkanlarını gezebilirsiniz.

Şehirdeki ilginç noktalardan biri olan Yanartaş, her sene otokton ve yabancı binlerce turisti kendine çekmeyi sükseyor. Antalya’nın Kemer ilçesi Çıralı mahallesi plajının kuzeyindeki kayalıklarda önem saha tabii tül deposundan binlerce yıldır çıdem alevler kırık dökük Palikarya Mitolojisi’ne bakılırsa farklı bir hikayesi bulunuyor. Bu hikayeye bakılırsa, Ephyra Kralı Glaukos’un oğlu Hipponoes bir av partisinde karındaşi Belleros’u öldürür ve Hipponoes’e “Belleros’u Yiyici” medlulına mevrut Bellerophontes adı verilir. Ephyra’dan güruhlen Bellerophontes, çareyi Argos kralına sığınmakta bulur. Namına sığınan bu genci öldürmek istemeyen Argos Kralı ise onu Likya Kralı’na gönderir. Likya Kralı gencin haline kederr ve onu öldürmek istemez. Genci, Olympos dağında yaşayan kükremek çıbanlı, keçi gövdeli, yerdegezen kuyruklu ve ağzından alevler saçan korkunç canavar Chimera ile harpmaya gönderir.

Bellerophontes, Pegassos adlı kanatlı atına binerek Chimera ile vuruşmak karınin yola çıkar. Chimera, Bellerophontes’e saldırdığında Pegassos havalanır. Bellerophontes yere inerken mızrağı ile canavarı yerin yedi katman dibine gönderir. Ancak Chimera gömüldüğü yerin 7 katman şeşndan alevler saçmaya devam fiyat. Rum’da binlerce yıldan beri anlatılan bu efsaneye bakılırsa hala yanan alevler, Chimera’nın yerin yedi katman dibinden fışkenar alevleridir. Öte yandan Bellerophontes’in zaferini tebrik etmek karınin Olympos’da bir yarış düzenleme edilir. Atletler Chimera’nin nâriyle meşalelerini tutuşturarak Olympos kentine koşarlar. Böylecene, hasetmüzde hala devam eden Olimpiyat Oyunları’nın Rum’daki ilk örneğine tanıklık edilmiş olabilir.

Antalya’nın simgelerinden biri olan Tarihi Sayaç Kulesi şehrin tam göbeğinde önem alır. Tarihi kule, bir burç üzerinde görülür. Kulenin saati Alman İmparatoru II.Wilhelm aracılığıyla dürü edilmiştir. II. Kulülhamit’in tahta çıkışının 25. seneı hatırasına Said Paşa aracılığıyla yapmış oldurılan Sayaç Kulesi, yıkılan dış kalenin kuzeye icra vekili burçlarında önem alır. Antalya Sayaç Kulesi`nin zeminden tepe noktasına ulaşan yüksekliği 14 metre, burcun üzerinden ise 8 metre olarak hesaplanır. Esbak zamanlarda külliyen oba inşaatı dövme demirden bir vakit mekanizmasına sahip olan kulenin saati 1974 senesinde tekrar bileğmaslahattirilmiştir. Esbak vakit mekanizmasından geriye, üzerinde Hz. İsa, Hz. Meryem ve bir aziz kabartmasının önem aldığı bir çan kalıktır. Sayaç Kulesinin kuzey cihetında ise çıkıntı halinde bir kuvvetli önem alır. Bu demirin maslahatlevi ise idam cezası edilen kişileri çağ boyu çecik teşhir etmektir.

Listemize Ayayorgi Kilisesi ile devam ediyoruz. Kilise, Alanya Kalesi’nin meyan aksamında önem alıyor. Aya Yorgi başka ismiyle Hagios Georgios olarak da biliniyor. M.S. 6.yüzyılda kuruluşldığı hesap edilen kilise Bizans dönemine ilgilendiren. Tarihi kuruluşnın dini açıdan önemi pozitifnca piskoposluk haline getirilmiş. Kermen sınırlarında Baskınçuklulara ilgilendiren olmayan vahit iz olmasının katı esna Alanya’nın Türk-İslam dönemi öncesinden hasetmüze ulaşan nadir kuruluşlarından biridir. Anne özelliği hala korunan kilise içinde tahrip olan fresk izlerine rastlamak muhtemel. Kilise hasetmüzde bir cümle halinde koruma görevlisi şeşna alınmıştır.

7 24 transfer

Gazipaşa Transfer

admin

leave a comment

Create AccountLog In Your Accounttakipçi satın al https://buyukcekmecemarangoz.name.tr/ https://odunkomurfiyatlari.name.tr/ https://yabancicisim.name.tr/ https://evcilkoyun.name.tr/ https://erzurumotelleri.name.tr/ Heets Sigara
Hacklink Hacklink Satın Al Hacklink Al Hacklink Panel Hacklink Satışı Fantezi İç Giyim
instagram takipçi satın al
puff bar elektronik sigara
https://seokoloji.gen.tr
Puro Satın Al